Na internetu jsem narazil na několik příkladů světel domácí výroby, používajících nové LED Luxeon. Jedná se o výkonné ultrasvítivé diody, které svými parametry (účinnost, barevné podání) předčí tradiční halogenvé žárovky. Rozhodl jsem se použít diodu Luxeon III s maximálním ztrátovým výkonem 3W, která umožňuje rozumné napájení - v současné době používám 4 tužkové NiMH akumulátory.
Problémem u těchto malých potvůrek je nutnost chlazení a usměrnění světelného svazku. První problém jednoduše vyřešil kousek hliníkového chladiče ze starého PC zdroje, na který jsem diodu posadil a pro lepší odvod tepla máznul silikonovou pastou. Jako usměrňovač používám kolimátor Fraen elliptical beam, vytvářející světelný kužel 30°x15°, což je ideální rozměr pro univerzální použití (nesvítí zbytečně do stran a zároveň osvětlí široký rozsah vzdáleností před kolem). Dioda se umístí do otvoru v jeho zadní části; je tak zezadu podpíraná chladičem a zepředu kolimátorem. V chladiči jsem vyvrtak 4 dírky, do kterých zapadnou nožičky na zadní části kolimátoru, celé to spolehlivě a pevně drží pohromadě. Vnější plášť tvoří odříznutý kousek nádobky spreje.
Původně jsem zamýšlel umístit do tělesa svítilny ještě omezovač proudu (maximální proud diodou by neměl překročit 1A), vlastní odpor vodičů a přechodové odpory kontaktů jsou však právě takové, že při čerstvě nabitých akumulátorech teče přes diodu proud právě zhruba 1A. Od omezovače jsem tedy upustil, možná však zbastlím nějaký regulátor - občas by se hodila možnost nastavit intenzitu světla. Kolimátor i diodu jsem zakoupil v GME, dohromady mě to stálo asi 800 korun.
Dovětek: Luxeony 1. generace (I, III a V) patřily ve své době ke špičce a znamenaly definitivní vítězství LED diod nad klasickými žárovkami. Vývoj v této oblasti však postupuje nesmírně rychle kupředu a dnes jsou již tyto modely překonané. Pokud hodláte stavět nějaké to světlo, určitě raději sáhněte po nejnovějších LEDkách (ať už se jedná o Luxeon Rebel, K2/TFFC nebo nové modely od CREE či Seoul).
Ta nejdůležitější věc jsou ovšem praktické výsledky a srovnání s nějakým běžně používaným světlem. Udělal jsem tedy několik fotek, porovnávajících běžnou cyklosvítilnu CatEye HL-330 (2xC NiMH aku, 2.8V, 0,85A halogen) s mým výtvorem. Pokud by byl zájem, můžu udělat i další fotky a porovnání, klidně mi písněte.
Cateye HL-330 |
Luxeon III + Fraen elliptic beam |
Cateye HL-330 |
Luxeon III + Fraen elliptic beam |
Světla zepředu |
Pohled z cca 5m vzdálenosti |
© 2006-2008 Michal Bareš | mbares[at]email[dot]cz | ICQ: 111516490