Ze zvědavosti jsem se nedávno pustil do googlení a zjišťoval, co se v poslední době událo v oblasti výkonných LEDek. Především jsem se dozvěděl, že momentální špičkou jsou diody firem Seoul a CREE, jejichž nejnovější modely dosahují účinnosti kolem 100lm/W (pro srovnání - můj starý Luxeon III má cca 27lm/W a srovnatelné halogenové žárovky mají kolem 20lm/W). Co to znamená v praxi je jasné - při stejné spotřebě vyšší výkon, při stejném výkonu delší výdrž. Proto, pokud uvažujete o stavbě světla, rovnou zapomeňte na Luxeony I, III, V i K2 - jsou dávno překonané.
Pročetl jsem několik recenzí na CPF a taky na skvělé LEDmanii, shlédnul nějaká videa na Youtube a po delším váhání jsem se odhodlal koupit svítilnu Fenix L2D Premium Q5. Nikdo o ní neřekl křivé slovo a jelikož se zdála jako naplnění mé představy o ideální univerzální baterce, rozhodl jsem se investovat do ní ne úplně nepodstatných 1500 korun. Využil jsem služeb českého internetového obchodu Kronium - musím říct, že velmi oceňuji rychlou a bezproblémovou domluvu, hned druhý den po objednávce jsem měl baterku doma!
Svítilny Fenix sice vyrábí čínský producent, ovšem je třeba podotknout, že jde o výrobky světové úrovně. Ostatně i z webové prezentace je zřejmé, že firma je na své výtvory hrdá a plně si za nimi stojí - což bývá spíše výjimka. Baterka L2D využívá diodu CREE XR-E 7900 Q5 a je napájená 2 tužkovými články (klasické nebo akumulátory). Disponuje 4 úrovněmi jasu (low-mid-high-turbo), SOS režimem (vyblikává morseovkou SOS) a stroboskopem (velmi rychlé blikání s maximální intenzitou). Používá step-up měnič napětí a inteligentní řídící elektroniku, která zjíšťuje konstantní úroveň osvětlení dokud jsou baterie schopné dodávat dostatek energie. Pokud toho už schopné nejsou, přepne se do nejbližšího nižšího módu. Konstrukce je hliníková, s kvalitní černou anodizací a příkladným mechanickým zpracováním. Dioda je umístěná v reflektoru se strukturovaným povrchem, který umožňuje velmi dobré vyhlazení světelného kužele, a je krytá bytelně působícím sklíčkem. V ruce působí velmi seriózním dojmem, v žádném případě se nedá srovnávat s lacinou "plechařinou" kterou může člověk potkat na každém rohu.
I když jsem si jí pořídil jako svítilnu univerzální, přeci jen jsem byl nejvíc zvědavý jak se osvědčí při použití na kole. Srovnám-li výkon starého Luxeonu III s Fenixem, zařadil bych Luxeon svítící na plný výkon (to znamená odběr 1000mA) někam mezi Fenixovy stupně mid a high. Podstatnější je ovšem mnohem neutrálnější barva světla, které Fenix (resp. dioda CREE) vydává - oproti zelenému Luxeonu je rozdíl markantní. Se stupněm high se jede dobře a na turbo už je noční projížďka opravdu příjemná záležitost. Je třeba podotknout, že Fenix není primárně určený jako cyklosvítilna a proto jeho světelný kužel není pro tento účel ideální - má dost úzké ohnisko a okolní halo není zas až tak intenzivní. Na rychlou jízdu po cestě bezva, ale v terénu by člověk ocenil širší kužel a silnější osvětlení bočního prostoru. Ostré světlo Fenixe vám na silnici, cyklostezce i lesní cestě zjedná patřičný respekt - chodci uhnou až ke kraji, psi přestávají štěkat a jenom vás zhypnotizovaně sledují a ostatním cyklistům dochází, že pro jízdu v noci by nebylo špatné mít osvětlení (je s podivem kolik sebevrahů se vydává na cestu zcela bez světla). Nejbrutálnější je ovšem stroboskopický mód - blikání je pro protij(e)doucí dost nepříjemné a tak ho pokud možno nepoužívám, ovšem v případě potřeby celkem spolehlivě nahradí modrý majáček - auta mi zastavují u krajnice a čekají až přejedu :-)
Ještě jsem pořádně neotestoval výdrž na akumulátory, protože moje staré ojeté 2000mAh už nestačí a po půl hodině na high kapitulují, podle ohlasů na webu by však hodnoty udávané výrobcem mohly být reálné. Celkově jsem se svítilnou maximálně spokojený a doufám, že to byla poslední, kterou jsem si na velmi dlouhou koupil. Možnosti nejnovějších LED na mě udělaly velký dojem a tak již plánují výrobu nového cyklosvětla, které je bude využívat. Na netu se dají celkem lacině koupit jak samotné diody, tak velmi dobrá elektronika k jejich ovládání i optika ke tvarování světelného kužele.
Níže je pár fotek poorovnávajících můj starší Luxeon III bastl svítící naplno s Fenixem v režimech high a turbo (neváhejte kliknout!). Je dobře vidět rozdíl v barvě světla, stejně tak úzké ohnisko Fenixe, které umožňuje dobře osvítit cestu na mnohem větší vzdálenost. Na druhé straně, optika Luxeonu má lepší pokrytí prostoru těsně před kolem. Obě světla dobře spolupracují - Luxeona používám jako široké světlo na blízko, Fenixe jako dálkové :-)
Luxeon III + elliptic beam |
Fenix v modu high |
Fenix v modu turbo |
© 2006-2008 Michal Bareš | mbares[at]email[dot]cz | ICQ: 111516490