NiteLite
Úvodem
Něco o mně
Astrotechnika
Pozorování
Stanoviště
Skládací dobsony
Cyklosvítilna
Zajímavá místa
Fotozápisník
MFF praktika
Odkazy
Guestbook
Manětínská oblast tmavé oblohy

Přimda

Stanoviště se nachází uvnitř CHKO Český les na "horském" hřebeni ve výšce zhruba 700 metrů nad mořem a 200 až 300 metrů nad českým i německým vnitrozemím. Začal jsem ho používat teprve nedávno a to z důvodu rostoucího lokálního světelného znečištění na starém stanovišti na Milířích (což je asi 3km odsud). Jedná se o louku na mírném východním svahu zhruba 1,5km jihozápadně od Přimdy. Většina obzoru nesahá výše než 5° nad ideální horizont, pouze blízký les severozápadním směrem sahá zhruba do výše 30°. V blízkosti (100m) vede silnice, ta je však téměř nevyužívaná (cca 10 aut za den), vzdálenější silnice z Přimdy na Novou Ves (500m) je zakrytá křovím.

Na středoevropské poměry je tady relativně slušná obloha, kolem stupně 4 Bortleho škály. MHV se běžně pohybuje mezi 6-6.5 mag.

Přímo viditelné umělé osvětlení v okolí naštěstí není, rozeznatelné zdroje světelného znečištění jsou

V okolí náchází několik dalších vesniček, ale vzhledem k jejich vzdálenosti v kombinaci s poměrně málo intenzivním veřejným osvětlením se nejedná o podstatné zdroje světelného znečištění. Směrem na jih (což je z hlediska astronoma nejdůležitější) se kromě Bělé nad Radbuzou (10km JV, 1400 obyvatel, nachází se o 300m níže) nalézá prakticky neosídlené hraniční pásmo.

Místní klimatické poměry jsou specifické, často se stává, že zatímco v celém Česku je jasno, zde je zataženo a samozřejmě i naopak; proto běžně sleduji také německou předpověď počasí.

V letním období slouží louka jako pastvina hovězího dobytka a je proto záhodno ještě před setměním zkontrolovat, zda se na místě nepotulují nějaká zvířata. Krávy totiž bývají zvědavé, rády se přijdou podívat, co že to vlastně pozorujete a při té příležitosti vám oblíznou objektiv a šlápnou do kufříku s okuláry:-)

Letecký snímek a mapa okolí je zde.

pohled na severovýchod

pohled na severovychod

pohled na jihozápad

pohled na jihozapad

pohled na severovýchod

pohled na severovychod

pohled na jihozápad

pohled na jihozapad

po kliknutí na obrázek se objeví celé panorama


© 2006 Michal Bareš | mbares[at]email[dot]cz | ICQ: 111516490 ICQ status