NiteLite
Úvodem
Něco o mně
Astrotechnika
Pozorování
Stanoviště
Skládací dobsony
Cyklosvítilna
Zajímavá místa
MFF praktika
Fotozápisník
Odkazy
Manětínská oblast tmavé oblohy

NGC 7026
NGC 7026 - mlhovina Cheeseburger

typ: planetární mlhovina

magnituda (V): 11

úhlový rozměr: 30x10"

souhvězdí: Labuť (Cyg)

RA: 21h 06m

Dec: +47° 51'

NGC 7026 s přezdívkou Cheeseburger nebula je pozoruhodná bipolární planetární mlhovina v souhvězdí Labutě, jen několik stupňů od dosti podobného objektu NGC 7027 (je zajímavá náhoda, že 2 sousední NGC objekty jen několik stupňů vzdálené jsou téhož, nepříliš obvyklého typu). Nejedná o příliš známý objekt, ale je možné, že jste ji už viděli na některém ze snímků pořízených pomocí Hubblova dalekohledu. Přestože základní charakteristiky vypadají z hlediska pozorovatele nepříliš atraktivně, realita ve větím dalekohledu vás dokáže přesvědčit o tom, že není radno soudit dokud se člověk nepodívá.

Pro toto pozorování jsem měl půjčený 400mm dobson plzeňské hvězdárny,k takže jsem se nemusel ostýchat jít se zvětšením rovnou na 300x - více již nepřineslo vzhledem k seeingu žádné další detaily. Při malém zvětšení 85x se mlhovina jevila jako zřetelně protažený, poměrně jasný flíček, působící poněkud zvláštním dojmem. Na rozdíl od jiných pozorovatelů jsem při tomto zvětšení neměl pocit, že pozoruji dvojhvězdu tvořenou 2 výraznými zjasněními poblíž středu, mlhavé protažení bylo zjevné na první pohled. Při zv. 300x se objevily 2 značně protáhlé, vzájemně víceméně symetrické části, oddělené tenkou mezerou. Vzdáleně to připomínalo galaxi viděnou z profilu přeťatou výrazným prachovým pásem. Centrální oblast každé části byla výrazně jasnější než zbytek mlhoviny, který na obou koncích splýval a volně přecházel do vytracena. Je zajímavé, že jsem si nevšiml centrální hvězdy, která by měla mít zhruba 14,5mag a tedy být v dosahu dalekohledu. Patrně byla natolik přezářená mlhovinou, že unikla mé pozornosti. UHC filtr nepřinesl žádnou výraznou změnu vzhledu mlhoviny, pouze její difůzní konce se o něco prodloužily. S trochou představivosti je rovněž možné vidět v mlhovině již zmiňovaný "burger". Ačkoliv v malých přístrojích patrně nebude tento objekt nijak výjimečný, pokud máte střední nebo větší dalekohled, rozhodně NGC 7026 doporučuji, jedná se o nanejvýš zajímavou mlhovinu netradičního vzhledu.


pozorováno 31./1.8.2014, stanoviště Bažantnice, jasno, MHV:neurčena, Bortle 4-, seeing 6/10, newton 400/1800 + Parracor, 300x


© 2014 Michal Bareš | mbares[at]email.cz | ICQ: 111516490 ICQ status