NiteLite
Úvodem
Něco o mně
Astrotechnika
Pozorování
Stanoviště
Skládací dobsony
Cyklosvítilna
Zajímavá místa
MFF praktika
Fotozápisník
Odkazy
Manětínská oblast tmavé oblohy
NGC6888
NGC6888

typ: emisní (planetární) mlhovina

magnituda (V): ?

úhlový rozměr: 18'x10'

souhvězdí: Labuť (Cyg)

RA: 20h 12m

Dec: +38°21'

Využil jsem jedné z krásných nocí a rozhodl se pořádně podívat na tento delikátní objekt (nevzpomínám si, že bych ho někdy dříve pozoroval).

Nejprve jsem měl menší problém s nalezením příslušného hvězdného pole, ale po několika minutách už bylo vše OK. Při prvním prohlédnutí zorného pole (nejmenší zvětšení 30x) jsem si žádné mlhoviny nevšiml - nic divného, počítal jsem s tím, že se bude jednat o náročný objekt. Zkusil jsem přidat (50x) a po chvíli soustředění jsem spatřil mírné zjasnění tvaru obloučku v místech kde se měl nalézat střed mlhoviny. Vrátil jsem se zpět na 30x a skutečne - zjasnění tam určite je a zdá se mi, jako bych tušil i jakousi vnejší obálku. Jako naschvál jsem zjistil že nemám UHC - musel jsem se pro něj vrátit domů.

Našrouboval jsem filtr a tentokrát mi 30x + UHC odhalilo i další části mlhoviny - byla mnohem větší než jsem očekával! (velikost jsem odhadl na cca 15') Ono zjasnění které jsem uviděl jako první je jen vizuálně nejnápadnější partie celé mlhoviny. Vzal jsem do ruky sešit a tužku a začal kreslit - samotného mě překvapilo, kolik jsem toho nakonec zaznamenal v místě, kde jsem puvodne neviděl vůbec nic

Jedná se skutečně o velmi pěkný objekt i pro malý dalekohled, jenom vyžaduje jistou dávku trpělivosti a příznivé podmínky.


pozorováno 17/18.7.2006, stanoviště Milíře u Rozvadova, jasno, MHV:neurčena, Bortle 4, seeing 3/10, výborná průzračnost, newton 150/750


© 2006 Michal Bareš | mbares[at]email.cz | ICQ: 111516490 ICQ status