NiteLite
Úvodem
Něco o mně
Astrotechnika
Pozorování
Stanoviště
Skládací dobsony
Cyklosvítilna
Zajímavá místa
MFF praktika
Fotozápisník
Odkazy
Guestbook

Manětínská oblast tmavé oblohy

NGC 6543
NGC 6543 - Mlhovina Kočičí oko

typ: planetární mlhovina

magnituda (V): 8.1

úhlový rozměr: 20"

souhvězdí: Drak (Dra)

RA: 17h 59m

Dec: +66° 38'

NGC 6543 (pěkné číslo, že :-) je známá spíše pod názvem Kočičí oko - každému, kdo někdy viděl snímek tohoto objektu z Hubblova dalekohledu, je jasné proč. Jedná se o poměrně malou, avšak velmi jasnou planetární mlhovinu, objevenou Williamem Herschelem. Zajímavostí je, že tato mlhovina byla první, u které bylo pozorováno typické spektrum této třídy objektů se zakázanými čarami. Kromě běžně pozorované a fotografované části je celá mlhovina obklopena podstatně větší plynnou obálkou, kterou je možné detekovat pomocí velmi dlouhých expozic. Tato obálka je tvořena materiálem, který mateřská hvězda vyvrhla během bouřlivé fáze svého vývoje ve stádiu červeného obra. Vřele doporučuji zagooglit si pro nějaké fotografie, jedná se o úchvatný a nesmírně zajímavý objekt i po astrofyzikální stránce.

Při malém zvětšení má NGC 6543 klasický vzhled planetární mlhoviny - rozmazaná hvězda modrozelené barvy. Díky vysoké plošné jasnosti není problém použít vyšší zvětšení, které je vzhledem k rozměrům objektu poměrně nutné, chceme-li se pokusit odhalit něco z bohaté struktury mlhoviny. Při 150tinásobném zvětšení mi připadalo, jako by původně kruhovou mlhovinu někdo rozříznul vejpůl, obě části vůči sobě posunul a pak je opět slepil dohromdy. Modrozelená barva je velmi nápadná. Při zvětšení 200x a zejména pak 300x jsem při pozorném pohledu zaregistroval náznaky jemnější vnitřní struktury - jedná se patrně o části zářících elips jak je známe ze snímků. Rovněž je již možné všimnout si centrální hvězdy s jasností cca 11mag. Používal jsem UHC filtr, ale jeho přínos nebyl přiliš velký, vzhledem k přirozeně vysokému kontrastu mlhoviny a velkému zvětšení nebyl efekt ztmavení pozadí zásadní.

Přestože za to do jisté míry mohou i špičkové podmínky v době pozorování, tento objekt mě velice příjemně překvapil. Rozpoznat základní tvar a barvu by neměl být problém ani s menším dalekohledem, ani na příměstské či městské obloze. Máte-li rádi pomíjivou krásu drobných planetárních mlhovin, Kočičí oko patří ke klenotům noční oblohy. Ještě bych se rád omluvil za nepříliš povedené měřítko kresby - mlhovina je nakreslená větší, než jaká by vzhledem k hvězdnému pozadí měla být. A druhá "drobnost": hned vedle mlhoviny se nalézá 13.2mag galaxie NGC 6552, nechápu jak jsem jí mohl přehlédnout. Při příštím pozorování se na ní zcela jistě zaměřím.


pozorováno 3./4.8.2008, stanoviště Přimda, jasno, MHV:6.6, Bortle 4+, SQM: 21.4, seeing 6/10, newton 250/1315, 60x, 150x, 200x, 300x


© 2008 Michal Bareš | mbares[at]email.cz | ICQ: 111516490 ICQ status