NiteLite
Úvodem
Něco o mně
Astrotechnika
Pozorování
Stanoviště
Skládací dobsony
Cyklosvítilna
Zajímavá místa
MFF praktika
Fotozápisník
Odkazy
Guestbook

Manětínská oblast tmavé oblohy

M 64
M 64 - Galaxie s černým okem

typ: galaxie

magnituda (V): 8.5

úhlový rozměr: 9'x5'

souhvězdí: Vlasy Bereniky (Com)

RA: 12h 57m

Dec: +21° 41'

M 64, známá pod jménem Galaxie s černým okem (anglicky též Sleeping Beauty - Šípková Růženka), patří k zajímavým objektům jarní oblohy plné galaxií. Svůj název dostala od Williama Herschela podle nápadné tmavé oblasti absorpce jižně od jádra. Zajímavostí u této galaxie je taktéž opačný směr rotace vnější části galaktického disku, což je patrně pozůstatek po srážce s jinou galaxií, ke které došlo zhruba před jednou miliardou let.

S magnitudou 8.5 a rozměrem téměř 10 minut se jedná o velkou a jasnou galaxii, která je dobře viditelná již v malých přístrojích. Nápadné je jasné jádro a oválná, poměrně ostře ohraničená oblast, která jej obklopuje. Při pozorném pohledu se mi zdálo, jako bych chvílemi viděl koncentrické světlejší a tmavší pásy (náznaky spirálních ramen?). Bohužel jsem měl velmi špatně zkolimovaný dalekohled (a nebylo možné to operativně spravit), takže kontrast obrazu měl k ideálu dost daleko a s jistotou tyto detaily potvrdit nemohu. Za dobrých podmínek je možné všimnout si i slabšího mlhavého hala, které je mírně asymetrické a po obvodu vykazuje jemné variace jasnosti. Samotné "černé oko" je vidět již v 15cm dalekohledu, dobře se mi na něj osvědčilo větší zvětšení. Jeví se jako tmavý pás táhnoucí se kolem jižního okraje jádra ve vnitřní části galaxie.


pozorováno 29./30.3.2008, stanoviště Bezvěrov - Žernovník, skoro jasno, MHV:6.2, Bortle 4, seeing neurčen, newton 250/1315, 60x, 88x


© 2008 Michal Bareš | mbares[at]email.cz | ICQ: 111516490 ICQ status