NiteLite
Úvodem
Něco o mně
Astrotechnika
Pozorování
Stanoviště
Skládací dobsony
Cyklosvítilna
Zajímavá místa
MFF praktika
Fotozápisník
Odkazy
Guestbook

Manětínská oblast tmavé oblohy

M 57
M 57 - Prstencová mlhovina v Lyře

typ: planetární mlhovina

magnituda (V): 8.8

úhlový rozměr: 1'x1.5'

souhvězdí: Lyra (Lyr)

RA: 18h 54m

Dec: +33° 02'

M 57, neboli Prstencová mlhovina v Lyře je patrně nejznámější planetární mlhovinou a jedním z prvních nebeských cílů každého pozorovatele. Není divu, neboť se jedná o ukázkový příklad tohoto typu objektů, díky své vysoké celkové i plošné jasnosti je M57 přístupná již triedrem (i když v triedru se většinou jeví jako hvězda) a její nalezení je vzhledem k poloze mezi hvězdami beta a gama Lyrae jednoduché. Byla objevena jako druhá v pořadí (po M27) Antoinem Darquierem, pouhých několik dní před tím, než jí Charles Messier rovněž pozoroval a zařadil do svého katalogu.

Při malém zvětšení 30x vypadá M57 jako jasná rozmazaná hvězda až ploška, pěkně vynikající na relativně bohatém hvězdném pozadí. Vyšší zvětšení jednoznačně odhalí její mlhovinný charakter a zároveň ukáže charakteristický prstýnek, který je z vnějšku ostře ohraničený a na vnitřní straně volně přechází do tmavší části mlhoviny. Nejlépe se mi osvědčilo zvětšení 125x, kdy byly v náznacích patrné i variace jasnosti a drobné detaily na prstenci, který je znatelně protažený a na obou vzdálenějších koncích poněkud slabší (s určitými filtry se může zsát jako by byl v těchto místech přerušený). V těsné blízkosti mlhoviny se nalézá dobře viditelná hvězda 12. magnitudy.

Výzvou pro zkušené pozorovatele disponující větším dalekohledem (za minimum je všeobecně považováno 25cm průměru) je centrální hvězda s magnitudou 14.7. Pro její úspěšné pozorování jsou nezbytné velmi dobré podmínky a zejména vynikající seeing - hvězda se totiž velmi snadno ztratí v záři vnitřní části mlhoviny. S úspěchem lze použít nejrůznější inteferenční filtry a zkoumat jak se přes ně mění vzhled mlhoviny. S větším přístrojem lze takto odhalit řadu podrobností. M57 nepochybně patří k ozdobám noční oblohy a je jedním z objektů, ke kterým se vracím téměř každou jasnou letní noc.


pozorováno 22./23.7.2007, stanoviště Přimda, skoro jasno, MHV:6.5, Bortle 4, seeing 5/10, newton 150/750, 30x, 83x, 125x


© 2007 Michal Bareš | mbares[at]email.cz | ICQ: 111516490 ICQ status