NiteLite
Úvodem
Něco o mně
Astrotechnika
Pozorování
Stanoviště
Skládací dobsony
Cyklosvítilna
Zajímavá místa
MFF praktika
Fotozápisník
Odkazy
Guestbook

Manětínská oblast tmavé oblohy
Trifid Nebula
M20 - Trifid

typ: difůzní mlhovina

magnituda (V): 6*

úhlový rozměr: 25'

souhvězdí: Střelec (Sgr)

RA: 18h 03m

Dec: -23° 02'

M20 neboli Trifid patří k nejznámějším a také nejkrásnějším mlhovinám na obloze. Bohužel, díky své záporné deklinaci nevystupuje v ČR nikdy příliš vysoko nad jižní obzor a období dobré viditelnosti připadá na počátek léta, kdy jsou noci velmi krátké. Když však štěstí přeje a nastane vhodná noc s dobrou průzračností vzduchu, můžeme i od nás obdivovat tento zajímavý objekt. Mlhovina sestává ze dvou částí - jasnější emisní, a o něco menší a zřetelně slabší reflexní. Na fotografiích vyniká kontrast mezi červeným resp. modrým zabarvením obou částí. Vizuálně ovšem barvy pozorovatelné nejsou, což ovše mlhovině na zajímavosti nijak neubírá. Její jižní emisní část je totiž přeťata třemi pásy temné mlhoviny Barnard 85, z čehož plyne název Trifid. Za dobrých podmínek je rozdělení na třetiny viditelné již v malém dalekohledu, větším přístrojem je pak možné zkoumat další detaily struktury. Poblíž středu mlhoviny, v místě kde se spojují tmavé prachové pásy, se nachází jasná dvojhvězda. Při pozorování velmi pomůže UHC filtr, který mlhovinu "vytáhne" z pozadí obvykle přesvícené středoevropské oblohy nízko nad horizontem.
Zhruba 2 stupně jižně od Trifidu se nalézá další, ještě slavnější a jasnější mlhovina - Laguna, obě mlhoviny je možné při použití malého zvětšení dostat do zorného pole najednou. Naopak cca 1 stupeň severně se nachází otevřená hvězdokupa M21.


pozorováno 22./23.6.2012, stanoviště Milíře u Rozvadova, jasno, MHV: neurčena, Bortle 4-, SQM-L 21.25, seeing 8/10, newton 250/1315, 60x, UHC


© 2012 Michal Bareš | mbares[at]email.cz | ICQ: 111516490 ICQ status