NiteLite
Úvodem
Něco o mně
Astrotechnika
Pozorování
Stanoviště
Skládací dobsony
Cyklosvítilna
Zajímavá místa
MFF praktika
Fotozápisník
Odkazy
Guestbook

Manětínská oblast tmavé oblohy

Minkowski's butterfly
M2-9 - Minkowski's butterfly

typ: planetární mlhovina

magnituda (V): 14.7

úhlový rozměr: 10x40"

souhvězdí: Hadonoš (Oph)

RA: 17h 05m

Dec: -10° 09'

Minkowski's butterfly, vzdálená 2100 světelných let, je krásným příkladem bipolární planetární mlhoviny. 21. dubna 1999 se jeho fotografie pořízená Hubblovým dalekohledem stala Astronomickým snímkem dne. Tento exotický objekt nacházející se v souhvězdí Hadonoše se mi podařilo odpozorovat až na druhý pokus. Kvůli záporné deklinaci se oblast nalézala jen nízko nad obzorem, kde se navíc projevovalo světelné znečištění od Plzně. Bylo proto nutné, aby byla atmosféra co nejprůzračnější, s pokud možno dobrým seeingem. První noc nebyly podmínky tak dobré, jak bych potřeboval a proto jsem musel konstatovat neúspěšné pozorování. Druhý večer byl o poznání lepší a tak jsem se znovu pokusil o pozorování. S udávanou magnitudou pouhých 14.7 a velikostí 10"x40" jsem si při dané poloze nedělal ani tentokrát přiliš velké naděje na úspěch, ale nechtěl jsem házet rukavice do ringu aniž bych se skutečně pokusil.

Po nalezení příslušného hvězdného pole (ovšem bez znalosti přesné polohy mlhoviny) jsem udělal kresbu. Objekt se střídavě objevoval jako hvězda, protáhlý obláček a dva oddělené laloky. Vše bylo blízko hranice viditelnosti, na úrovni občasného probliknutí. Že v onom místě něco je se dalo tušit zhruba 50% času. Používal jsem zvětšení 190x a 260x, UHC filtr měl jen malý efekt (pouze celkově ztmavil obraz, bez znatelného nárůstu kontrastu). Při srovnání kresby s DSS snímkem se mi podařilo přesně zachytit polohu, orientaci i velikost mlhoviny, což považuji za prokazatelně pozitivní pozorování.

Jsem však poněkud rozpačitý z katalogových údajů - podle mě musí být celková vizuální magnituda vyšší než udávaných 14.7 mag. Problém je se získáním spolehlivějších dat (USNO a GSC se dost rozcházejí a podařilo se mi sehnat pouze červený DSS snímek dané oblasti).

Toto pozorování opět potvrdilo, kolik úžasných věcí je možné vidět běžným amatérským dalekohledem. Je skvělé, že mnoho z exotických objektů, které obdivujeme na snímcích nejlepších profesionálních dalekohledů, můžeme vidět na vlastní oči.


pozorováno 29./30.8.2008, stanoviště Bažantnice, jasno, MHV:6.0, Bortle 4/5, seeing 9/10, newton 250/1315, 190x, 250x


© 2008 Michal Bareš | mbares[at]email.cz | ICQ: 111516490 ICQ status