NiteLite
Úvodem
Něco o mně
Astrotechnika
Pozorování
Stanoviště
Skládací dobsony
Cyklosvítilna
Zajímavá místa
MFF praktika
Fotozápisník
Odkazy
Guestbook

Manětínská oblast tmavé oblohy

Minkowski's footprint
M1-92 - Minkowski's footprint

typ: planetární mlhovina

magnituda (V): 11.7

úhlový rozměr: 8x16"

souhvězdí: Labuť (Cyg)

RA: 19h 36m

Dec: 29° 33'

Minkowski's footprint (šlápota), vzdálená zhruba 15000 světelných let, patří do vzácné skupiny tzv. bipolárních (proto)planetárních mlhovin. Jedná se o přechodnou a jen krátce trvající fázi na konci života hvězdy, která se z obra mění na planetární mlhovinu s bílým trpaslíkem ve svém středu. Procesy, které tuto přeměnu provázejí, ještě nejsou zcela objasněny a proto jsou protoplanetární mlhoviny stále předmětem živého výzkumu. Mlhovina byla v rámci výzkumu fotografována i Hubblovým kosmickým dalekohledem.

Tento exotický objekt se nachází v souhvězdí Labutě, nedaleko další exotické planetární mlhoviny - Campbellovy vodíkové hvězdy, se kterou sdílí ještě jednu vlastnost, je totiž také velmi malá. Přestože se nalézá ve velmi bohatém hvězdném poli Mléčné dráhy, její nalezení bylo poměrně jednoduché. Již při malém zvětšení přitáhla mojí pozornost, přestože byla stelárního vzhledu (tato "hvězda" byla prostě taková divná :-) Při zvětšení 150x již sice bylo patrné, že se jedná o nehvězdný objekt, ale teprve zv. 330x odhalilo více z její struktury. Mlhovina sestává ze dvou symetrických částí, přičemž jedna je výrazně jasnější a viditelná přímým pohledem, zatímco spatření druhé vyžaduje boční pohled. Obě části měly vzhled mlhavých oválných chomáčků oddělených tmavou mezerou. Chvílemi se mi zdálo, že jsou kapkovitého tvaru, což ovšem mohla být i sugesce způsobená znalostí fotografie tohoto objektu. Je nutno podotknout, že podmínky během pozorování byly opravdu velmi dobré, zejména seeing, který umožňoval pozorování tohoto vskutku drobounkého objektu při zvětšení 330x bez jakékoliv degradace obrazu (Airyho disky hvězd stabilně viditelné).

Toto je moje druhá odpozorovaná Minkowského mlhovina (po motýlovi) a i tentokrát se jednalo o krásný a velmi zajímavý objekt. Jelikož je mlhovinka poměrně jasná a spíše než dokonale tmavá obloha je na ní potřeba dobrý seeing, lze jí doporučit jako vhodný objekt i pro pozorování z města.


pozorováno 18./19.8.2012, stanoviště Bažantnice, jasno, 21.04 MSA (zenit), Bortle 5+, seeing 8/10, newton 250/1315, 150x, 330x


© 2012 Michal Bareš | mbares[at]email.cz | ICQ: 111516490 ICQ status