NiteLite
Úvodem
Něco o mně
Astrotechnika
Pozorování
Stanoviště
Skládací dobsony
Cyklosvítilna
Zajímavá místa
MFF praktika
Fotozápisník
Odkazy
Manětínská oblast tmavé oblohy

Leo triplett
M65, M66 & NGC 3628 - Leo triplett

typ: galaxie

magnituda (V): 9.3 / 9.0 / 9.5

úhlový rozměr: 8'x2.5' / 7'x3.5' / 10'x3'

souhvězdí: Lev (Leo)

RA: 11h 20m (M66)

Dec: 12° 59' (M66)

"Leo triplett" - jedna z nejznámějších skupin galaxií na obloze skýtá velmi pěkný pohled. Odlišné tvary, velikosti a orientace jednotlivých galaxií jsou patrné již při nejmenším zvětšení. Optimální kontrast pro zkoumání detailů poskytlo zvětšení 83x, avšak to se mi již všechny galaxie nevešly do zorného pole, proto jsem kresbu zhotovil při zvětšení 50x. Trojice je gravitačně vázaná, vzájemně se ovlivňuje a je součástí širší skupiny ve Lvu.

M65 (nahoře) je spirální galaxie, na kterou nahlížíme téměř z boku. V dalekohledu je jasná, velmi protažená, s malým jasným jádrem. Vnitřní struktura nebyla bohužel v mém dalekohledu viditelná, stejně tak jako tmavý prachový pás. Na samý okraj galaxie se promítá hvězda 11. magnitudy.

M66 (vpravo) je nejjasnějším členem skupiny. Překvapilo mě, že její výraznou strukturu je možné dobře pozorovat i v malém dalekohledu za průměrných podmínek. Jedná se o spirální galaxii oválného tvaru, s nápadnou centrální oblastí jádra s příčkou, od které se odvíjí 2 spirální ramena. Jedno je na první pohled výraznější a delší, zatímco druhé, slabší, je kratší a více se obtáčí kolem centra. Zdrojem této asymetrie je gravitační působení sousedních galaxií. V těsném sousedství se nacházejí hvězdy 9. a 11. magnitudy.

NGC 3628 (dole) je největší, avšak nejslabší ze skupiny, viditelná přesně "z profilu". Je velmi protažená, s mírně jasnější vnitřní oblastí, která zdánlivě tvoří centrální výduť, a slabší vnější obálkou. Napříč celou délkou se táhne tenký, ale nápadný tmavý pás, rozdělující galaxii na dvě poloviny. Oba "konce" jsou velmi difůzní a volně přecházejí do vytracena. Celkově se jedná o krásný, téměř éterický objekt.


pozorováno 17./18.2.2007, stanoviště Milíře u Rozvadova, jasno, MHV:neurčena, Bortle 5, seeing 3/10, newton 150/750, 50x, 83x


© 2007 Michal Bareš | mbares[at]email.cz | ICQ: 111516490 ICQ status